Haydarpaşa sahasındaki tarihi Muhacir Misafirhanesi- Dikimevi binası tek gün süren bir çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yaptı.

 

“Oksitosin: Güven Üzerine Denemeler”

 

1900’lerin başında inşaa edilen Tarihi Haydarpaşa Garı’ndaki Dikimevi- Muhacir Misafirhanesi binası, tarihinde ilk defa bir günlüğüne kamuya açık bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Çağdaş sanat ortamındaki genç ve yeni sanatçıları görünür kılmak misyonu ile çalışmalarını yürüten DAS Art Project., bu tarihi binada “Oksitosin: Güven üzerine denemeler” adlı ilk sergisi gerçekleştirdi.14 Ekim 2016’da açılışı yapılan ve tek bir gün açık kalan serginin teması ise güven.

 

Genç küratöryel ekibi ve farklı disiplinlerde üretim gerçekleştiren sanatçılarıyla “DAS Art Project.”, “Oksitosin: Güven üzerine denemeler” adlı ilk sergisini 14-15 Ekim 2016 tarihlerinde Tarihi Haydarpaşa Garı Dikimevi-Muhacir Misafirhanesi Binası’nda gerçekleştirdi. 14 Ekim 2016 akşamı serginin açılış kokteylinde sanatseverlerin beğenisine sunulan Oksitosin: Güven Üzerine Denemeler ertesi gün izleyicilerin ziyaretine açık kaldı ve binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Sergi kataloglarını klasik bir arşivleme niteliğinden çıkaran küratöryel ekip, farklı yazarlarla her evin kütüphanesinde kendine yer açacak “kaynak” niteliğinde de bir çalışma gerçekleştirdi.

 

İlk adı Muhacir Misafirhanesi olan Mimar Kemaleddin’in eseri bu tarihi, ikonik binada yer alan çöküntülerin beraberinde getirdiği tekinsizlik tüm sergiye yansıdı. Üsküdar'ı Kadıköy'e bağlayan Haydarpaşa Köprüsü üzerinde yer alan girişten Haydarpaşa sahasına giren misafirler sergi alanına geldikleri anda farklı bir dünyaya girdi ve güven alanlarından çıkmayı deneyimlediler. Haydarpaşa sahasına giren sanatseverler bahçe kapısından girdikleri andan itibaren tekinsiz bir deneyime dahil oldular. Yoğun ilgi gören sergi İstanbul güncel sanat çevresinin de beğenisini topladı.

 

 

Tek bir gün süren deneyim

Multi-disipliner sanatçıları bir araya getiren sergi, enstalasyondan performansa uzanan geniş yelpazede izleyiciye “güven” teması dahilinde farklı deneyimler yaşattı. Kıymet Daştan, Tarık Töre, Meriç Canatan, Güssol, Can Küçük, Deniz Kaprol’ün de aralarında bulunduğu 26 sanatçının bu temada ortaya çıkan sorularını bir araya getiren sergide, izleyici sanatçıların kişisel deneyimlerinden gelen güven sorgulamalarına tanıklık ederek, sanatçılarla ortak hislerini paylaştı.

 

Küratöryel ekibin kapsamlı çalışmaları ile farklı disiplinlerden yazarları bir araya getiren bir “kaynak” niteliğinde hazırladığı sergi kataloğu, sergiyi arşivleme işlevinin yanı sıra farklı disiplinlerden, sergiyle aynı temada çalışmaları buluşturuyor. Oksitosin’in sergi kataloğu; aralarında, Yalçın Tosun, Zeki Demirkubuz, Süreyyya Evren, Ümit İnatçı’nın da bulunduğu, farklı arka planları olan yazarları bir araya getirdi. İnisiyatifin amacına yönelik bir şekilde sergi yalnızca 14-15 Ekim tarihleri arasında açık kaldı.

 

 

 

DAS Art Project. nedir?

Bağımsız çağdaş sanat insiyatifi DAS Art Project., kurucu ve küratöryel ekibi üyeleri Çisem Asya Albaş, Oğulcan Haşlaman ve Alper Turan’ın çağdaş sanatı ve genç sanatçıları görünür kılma misyonu ile bir araya geldi. DAS Art Project., bağımsız sanatçılarla çalışarak, sanatsal çalışmalarını tek bir mekanla sınırlı tutmuyor; yıl boyu ya mekruh durumda bulunan, tarihi olarak değerli mekanları ya da bazen bir düğün salonunu, bazen bir mahalle kahvehanesini sanat  alanına dönüştürmeyi planlıyor. Ekip, mekanlara müdahale etmek yerine “Düşünmeden önce hissetmek” ile mekana uygun temalar dahilinde kısa sergiler düzenliyor. Güncel sanatın günümüzdeki düşünsel, antropolojik, sosyolojik ve politik arka planını bozmadan; sanatçıların üretimsel içerikleri, küratöryel tercih ve müdahalelerle şiirselliği vurgulamayı amaçlıyor.

 

DAS Art Project., adını Almanca’daki “das” artikelinden alıyor. Tek başına bir anlam ifade etmeyen, önüne geldiği şeyi vurgulayıp özelleştiren “das” artikeli, temel amacın sanat projelerini sunmak olduğunu; bir çok dilde yer alan maskülen/feminen artikeller yerine nötr/ cinsiyetsiz kelimelerle kullanılan bu artikelle ekibin sanatta androjenliği savunduğunu ifade ediyor.

 

Sanatçılar:

Nazlı Khoshkhabar, Meriç Canatan, Gizem Ünlü, Can Küçük, Vardal Caniş, Tarık Töre, Beril Ece Güler, Mert Gafuroğlu, Ufuk Barış Mutlu, Burak Apaydın, Merve Özçelik, Bora Olgunsoy, Eser Çoban, Derya Dinç, Begüm Tekay, Epitel, Deniz Kaprol, Ayça Türkmen, Gülçin Uzun, Arif Akdenizli, Anonym, Güssol, Ezgi Nalçacı, Burka Bayram, Oytun Yılmaz, Kıymet Daştan